Infolinia 8:00-16:00, pn.-pt.: 799 399 309E-mail: kontakt@programcaparol.pl

Aktualności

30.08.2018
Przegląd rynku

Grzyby źródłem kolorantów do farb

Amerykańscy naukowcy przekonują, że pochodzące z grzybów barwniki mogą zostać wykorzystane w przemyśle jako koloranty. Istnieje wiele możliwych zastosowań.

Fot. Antrodia / Wikimedia Commons

 

W ramach eksperymentu zbadano barwniki pochodzące od grzybów Chlorociboria aeruginascens, Chlorociboria aeruginosa, Scytalidium cuboideum oraz Scytalidium ganodermophthorum. W opinii naukowców otrzymane w ten sposób koloranty mogą znaleźć wiele obszarów zastosowań, od lakierów do drewna przez tkaniny po baterie słoneczne.

Wcześniejsze badania pokazały, że nośnikiem dla tych kolorantów mogą być naturalne oleje, na przykład olej lniany, zamiast rozpuszczalników organicznych. Dzięki temu uzyskana mieszanka jest mniej toksyczna. W kolejnym kroku spróbowano dodać ją do różnych farb akrylowych i olejnych. W przypadku farb akrylowych nie doszło do całkowitego zmieszania, ale zachował się kolor. Mieszanka bardzo dobrze połączyła się za to z farbami olejnymi, ale z powodu oleju lnianego koloranty straciły barwę.

Oto wniosek końcowy. Mieszanka kolorantów pochodzących od grzybów z olejem lnianym nie nadaje się do wykorzystania w farbach artystycznych, ale istnieje wiele innych potencjalnych jej zastosowań, jak lakiery do drewna czy tkaniny. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”.

Źródło: european-coatings.com

Źródło: http://www.rynekfarb.pl/grzyby-zrodlem-kolorantow-do-farb/