Infolinia 8:00-16:00, pn.-pt.: 799 399 309E-mail: kontakt@programcaparol.pl

Aktualności

05.05.2020
Przegląd rynku

Branża wykończeniowa - po pandemii przewidywany rozkwit

Branża wykończeniowa i remontowa doświadcza skutków epidemii koronawirusa. Po jej zakończeniu, branżę może czekać niespodziewany rozkwit. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi amerykańskich ekspertów w sondażu Fixr.com.

Photo by David McBee from Pexels

W sondażu portalu Fixr.com 35 ekspertów ze Stanów Zjednoczonych wypowiedziało się na temat tego, jak koronawirus wpłynął na branżę wykończeniową i remontową i jakie są ich przewidywania na przyszłość.

Oto co wynika z wypowiedzi ekspertów.

Projekty budowlane i wykończeniowe przeważnie są kontynuowane, lecz z pewnymi utrudnieniami. Pandemia wpłynęła na dostawy towarów, jednak nie w znaczącym stopniu. Wiele osób odkłada swoje projekty, lecz nie na długo. Eksperci są zaniepokojeni sytuacją, ale wielu z nich optymistycznie przewiduje, że wkrótce wszystko wróci do normy – a branża rozkwitnie bardziej niż kiedykolwiek.

Projekty w toku, ale nie bez problemów

Na pytanie czy obecnie trwające projekty są realizowane zgodnie z planem, 37% uczestników sondażu odpowiada, że tak, ale wolniej niż planowano. 31% wymienia duże utrudnienia, zaś 23% deklaruje, że nie wystąpiły żadne problemy związane z pandemią. Tylko 9% twierdzi, że projekty nad którymi pracują, zostały tymczasowo lub całkowicie wstrzymane.

Jeśli chodzi o inwestycje, które pozostają obecnie w sferze planów, ponad połowa zapytanych odpowiada, że ich klienci odkładają swoje projekty, ale na niezbyt odległy termin. Prawie jedna trzecia (29%) nic nie zmienia w swoich planach, zaś 17% wstrzymało się na razie z wszelkimi działaniami i czeka na dalszy rozwój wydarzeń.

Wkrótce znów będzie dobrze?…

W obszarze dostaw materiałów raportowane są opóźnienia, jednak nie tak duże. 57% ekspertów twierdzi, że obserwuje lekkie opóźnienie w dostawach, tylko 9% raportuje duże opóźnienia. 31% twierdzi natomiast, że wszystkie zamówienia docierają na czas.

Uczestnicy sondażu martwią się pandemią i jej wpływem na branżę, ale starają się patrzeć na przyszłość optymistycznie. Prawie połowa z nich (49%) jest zaniepokojona obecną sytuacją, ale sądzi, że wkrótce sytuacja wróci do normy. 34% komunikuje wyraźne zaniepokojenie.

…bardzo dobrze!

Większość ekspertów jest jednak zgodna, że gdy czas pandemii i kwarantanny się skończy, zapotrzebowanie na materiały i siłę roboczą w branży budowlanej i wykończeniowej będzie większe niż kiedykolwiek. Jak komentuje jeden z uczestników sondażu, Jeffrey Bogard z R.E.A Homes: „Niektóre projekty zostaną odwołane, inne – odłożone w czasie, ale za 18-24 miesięcy od dziś możemy mieć do czynienia z ogromnym boomem na nowe inwestycje”.

Wpływ pandemii koronawirusa na projekty wykończeniowe i remontowe jest więc istotny. Jeśli jednak prognozy ekspertów okażą się słuszne, po chwilowym kryzysie może nastąpić niespotykany rozkwit branży.

Źródło: Fixr.com
Źródło: https://www.chemiaibiznes.com.pl/aktualnosc/badania-i-rozwoj-wynosza-przemysl-farbiarski-na-wyzszy-poziom